• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
Bagvrk.dk
  • Forside
  • Forudbestilling
  • Opskrifter
  • Bagvrks bageskole
  • Om mig
  • Nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Navigation Menu: Social Icons

    • Bloglovin
    • Email
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest

Frokost

Saltkiks Tuc kiks udvalgt billede Bagvrk.dk

Hjemmebagte saltkiks á la Tuc kiks – lækkert til ostebordet. Kun 5 ingredienser.

Pølsemumier pølsehorn til halloween udvalgt Bagvrk.dk

Pølsemumier – mumiepølsehorn til halloween er (u)hyggelig godt til madpakken

Pizzasnegle udvalgt Bagvrk.dk

Verdens bedste pizzasnegle – Nem opskrift med grovmel og masser af fyld

Softkernerugbrød udvalgt Bagvrk.dk

Softkernerugbrød med gær – nemt rugbrød så du aldrig vil købe det færdige igen

Salte vandbakkelser med tunmousse – choux au craquelin til enhver festlig anledning

Spicy chicken taquitos Bagvrk.dk udvalgt

Taquitos med kylling – når 7-Eleven snacks bliver til aftensmad

Panini udvalgt billede Bagvrk.dk

Panini – nemme brød med fyld, som bliver sprøde i din toaster

Pølsehorn og pizzahorn. En klassisk opskrift fra Bagvrk.dk.

Pølsehorn lyse og bløde – en klassiker til madpakken.

Perfekt picnic udvalgt Bagvrk.dk

En perfekt picnic – inspiration til den bedste tur i det blå

Salamirose udvalgt Bagvrk.dk

Salamirose. Sådan laver du stjernen på dit tapasbord

Croissant kaffe Eiffeltårn Bagvrk.dk

Sprød croissant – opskrift på nemme, hjemmebagte croissanter

Savoykålstærte Bagvrk.dk

Tærte med savoykål og en savoysalat – sprød madtærte

Udvalgt billede fuldkornsflutes grovflutes Bagvrk.dk

Fuldkornsflutes – den nemmeste opskrift på grovflutes

Pirogger med kødfyld og cajunkrydderi – virkelig lækre!

Grove sandwichboller grødboller udvalgt billede Bagvrk.dk krummefoto

Grove sandwichboller. Når der skal gods i madpakken.

Den færdige hjemmelavet rullepølse Bagvrk.dk

Mors rullepølse med persillefyld – pålæg for kendere

Rugbrød uden surdej coverbillede rugbrød med gær - Bagvrk.dk

Rugbrød uden surdej – blødt og lækkert rugbrød med gær

Grove pølsehorn med havregryn og chiafrø. Luftige og bløde. Opskrift fra Bagvrk.dk.

Grove pølsehorn – som holder sig bløde og luftige!

Knækbrødshus. En opgradering til tapas eller ostebord fra Bagvrk.dk.

Knækbrødshus – sådan opgraderer du et ostebord!

Kopnudler og DIY madpakkepose. Opskrift fra Bagvrk.dk.

Kopnudler og madpakkepose – den sejeste madpakke!

Gulerødder med baconsvøb. En tapasopskrift fra Bagvrk.dk.

Gulerødder med baconsvøb – en lækker, lille tapasret

Lagkagesandwich

Sandwichlagkage til en studenterfest eller andre sommerfester

Tunmousse i små rugbrødstærter. En smuk fornyelse af en klassiker.

Tunmousse i rugbrødstærter – dekorativt på frokostbordet

Pitabrød

Pitabrød så englene synger – så kan Jacob godt holde fri

Rugbrød med surdej

Rugbrød med surdej – og hjælp fra New Zealand

Flutes

Flutes – endelig var den der:-) Luftige, franske baguettes

Primær Sidebar

Bagvrk portræt Lene Tranberg

VELKOMMEN TIL BAGVRK!

Jeg hedder Lene. Jeg er præcisionsnørd, bageheltinde og passioneret fan af godt bagværk.

Bagvrk er bagværk, alle kan bage. Bagvrk er lækkert, nemt og fuld af smag.

Opskrifter, der begejstrer og inspirerer på alle niveauer.

Vil du vide mere om mig?

Det får du!

Alle kan lære at bage! Du skal ikke bruge andet end lidt øvelse og gode opskrifter. Det sidste giver jeg dig. Øvelsen får du hen ad vejen.

Her finder du skudsikre opskrifter, så du kan bage sprøde marengs, vandbakkelser som ikke falder sammen eller holde liv i en surdej.

Alle opskrifter er omhyggeligt forklarede, så du ikke lades i stikken eller bliver usikker på, om du gør det rigtigt. Det gør du:-)

Bliv den bedste bager i dit køkken!

Kontakt

Læs, hvordan du kan kontakte mig på min Kontaktside.

Søg

Andre læser også:

  • Surdejsbrød for begyndere – start med det her brød!
  • Pastel de Nata – sprød butterdej, silkeblød…
  • Verdens bedste romkugler – tril dig til lykke…
  • Gulerodsboller med kærnemælk og chia – verdens…
  • Hvidløgsmarinerede rejer – en nem opskrift til…
  • Jordbærtærte som Lagkagehusets – verdens…

Etisk ansvarlig influent

Etisk ansvarlig influent

Copyright © 2026 Bagvrk.dk on the Foodie Pro Theme